45 PPA już za tydzień w Capitolu
Wrocławski Przegląd Piosenki Aktorskiej (PPA) to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbywa się już po raz 45. Jego celem jest promowanie piosenki aktorskiej, a także wspieranie twórczości artystycznej w tym gatunku.
Pierwsza edycja Przeglądu miała miejsce we Wrocławiu, a inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia był Krzysztof Szewczyk, który chciał stworzyć platformę dla aktorów i artystów, aby zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Ten pomysł wsparł wrocławski OKiS, który od roku 1976 stał się pierwszym producentem tego przeglądu. PPA szybko zyskał popularność, a jego formuła ewoluowała na przestrzeni lat.
Wśród najbardziej znanych artystów, którzy brali udział w Przeglądzie, można wymienić Krystynę Jandę, znaną ze swoich mistrzowskich interpretacji tekstów literackich i dramatycznych oraz Magdę Umer wybitną polską pieśniarka, reżyserkę i scenarzystkę, znaną z mistrzowskich interpretacji piosenki literackiej i poezji śpiewanej. Jest uznawana za jedną z najważniejszych wykonawczyń utworów Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. W jej repertuarze znajdują się zarówno klasyczne utwory, jak i własne interpretacje piosenek aktorskich.
Nie można pominąć także Edyty Geppert, której głęboki, emocjonalny śpiew stał się nieodłącznym elementem polskiej sceny muzycznej. Podobnie jak Stanisława Celińska, która swoją wrażliwością i niepowtarzalnym stylem wielokrotnie wzruszała publiczność Przeglądu.
Na scenie PPA występowali również mężczyźni o niezwykłej charyzmie scenicznej, tacy jak Zbigniew Zamachowski, który swoimi interpretacjami piosenek Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Również Marian Opania oraz Piotr Fronczewski dali się poznać jako wybitni wykonawcy piosenki aktorskiej.
Z czasem do grona gwiazd festiwalu dołączyli również młodsi artyści, tacy jak Katarzyna Groniec czy Mariusz Kiljan, kontynuując tradycję łączenia muzyki z aktorstwem w wyjątkowy sposób. Najmłodsze pokolenie zna Ralpha Kamińskiego. To właśnie tutaj w roku 2019 otrzymał Grand Prix – Złotego Tukana, nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę 25 tys. zł rozpoczynając swoją błyskotliwą karierę.
Przegląd Piosenki Aktorskiej to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim święto sztuki, w którym aktorzy i wokaliści prezentują swoje umiejętności, a także nowe interpretacje znanych utworów, nadając im nowe życie i znaczenie.
W programie przeglądu znajdują się nie tylko występy solowe, ale także koncerty, spektakle i różnorodne wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty i spotkania z artystami. Wrocławski Przegląd Piosenki Aktorskiej stał się miejscem, gdzie debiutujący artyści mogą zdobyć uznanie, a także gdzie znani już twórcy mogą zaprezentować nowe projekty.
Przegląd zyskał również międzynarodowy zasięg, przyciągając artystów z różnych krajów. W ciągu swojej historii PPA gościł wielu znakomitych wykonawców, a także stał się inspiracją dla wielu innych festiwali i przeglądów w Polsce i za granicą.
Wrocławski Przegląd Piosenki Aktorskiej to nie tylko konkurs, ale również ważne wydarzenie integrujące środowisko artystyczne, które promuje różnorodność i kreatywność w dziedzinie piosenki aktorskiej.
Co będzie się działo w tym roku ?
Tegoroczna edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej to opowieść o zderzeniu szeroko pojmowanej normalności z szaleństwem.
Festiwal otworzy Gala, jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez publiczność wydarzeń PPA. Premierowy koncert „R.A.D.W.A.N. – sztuka znikania” w reż. Ewy Konstancji Bułhak, jest poświęcony Stanisławowi Radwanowi, wybitnemu kompozytorowi muzyki teatralnej, ikonie artystycznego Krakowa i wielkiemu przyjacielowi PPA, laureatowi Dyplomu Mistrzowskiego im. Aleksandra Bardiniego. Podczas Gali wystąpią: Ewa Konstancja Bułhak, Werusza Kowalska, Olga Lisiecka, Ewa Prus, Katarzyna Zielińska, Jacek Braciak, Marcin Januszkiewicz, Filip Karaś, Kacper Kuszewski i Maciej Maciejewski.
Koncert Finałowy to podsumowanie przeglądu. W pierwszej części zaśpiewają finalistki i finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, wyłonieni po II etapie KAIP, na których czekają atrakcyjne nagrody, na czele z Grand Prix, czyli statuetką Złotego Tukana. Oceniać ich będzie jury w składzie: Anna Radwan, Jan Klata, Michał Litwiniec, Agnieszka Szydłowska i Leszek Możdżer. Część druga to premierowy koncert „Mirrors” w reż. Ewy Kaim i Agnieszki Kozak, który opowiada o inności i potrzebie akceptacji. Cała historia rozgrywa się w cyrku osobliwości, w którym wystąpią: Emose Uhunmwangho, Kamil Studnicki, Sebastian Stankiewicz, Marcin Januszkiewicz, Marcin Czarnik, Justyna Szafran, Ralph Kaminski, Natalia Sikora, Bartosz Picher, Cezary Studniak i Dorota Pomykała.
Najciekawsze przedstawienia ?
Ciekawie zapowiada się eksperymentalny spektakl „Pieśni malowane teraz” w reż. Agaty Dudy-Gracz i Cezarego Studniaka: w trakcie piosenek wykonywanych na żywo powstanie pięć obrazów. Pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Krzaka, malować będą: Jerzy Kosałka, Edyta Olszewska, Piotr Saul, Jacek Sroka i Olga Szerstobitow.
Na PPA nie zabraknie występów zagranicznych gwiazd, a w tym roku będą to: francuski Fo’plafonds z muzycznym show, podczas którego zespół wykorzystuje najróżniejsze instrumenty uzyskane z recyklingu; Dakh Daughters, czyli sześć wszechstronnie uzdolnionych ukraińskich artystek, ze spektaklem „Danse Macabre” opowiadającym o zbrodniach wojennych; Bachar Mar Khalifé, francusko-libański artysta, mistrz fortepianu, wykorzystujący w twórczości zarówno tradycje Bliskiego Wschodu, jak i nowoczesne, europejskie brzmienia.
Podczas 45. PPA będzie można obejrzeć jeden z najgłośniejszych spektakli muzycznych zeszłego roku – „Serce ze szkła. Musical zen” w reż. Cezarego Tomaszewskiego, inspirowany „Królową śniegu” Hansa Christiana Andersena oraz książką „Naku*wiam zen” Marii i Jana Peszków, Na festiwal powraca Natalia Sikora, laureatka Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki sprzed dwudziestu lat, teraz dojrzała artystka z imponującym dorobkiem. Zaprezentuje monodram muzyczny „Private Tina”, w którym wyśpiewa historię jednej z największych gwiazd estrady. Jan Emil Młynarski & Brass Federacja zaprezentują materiał z pierwszej płyty sygnowanej nazwiskiem artysty o tytule „Narkotyki”. Usłyszymy przedwojenne piosenki o miłości i używkach, którym Jan Emil Młynarski, podobnie jak wielu innym, nadaje drugie życie.
Jak co roku, w programie festiwalu znalazły się spektakle szkół teatralnych. Tym razem będą to: „pieśni piekarzy polskich” w reż. Klaudii Gębskiej (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie), „Alicji nie będzie” w reż. Bartosza Porczyka i Eweliny Adamskiej-Porczyk (Akademia Sztuk Teatralnych w Warszawie) oraz „Kopciuch” w reż. Cezarego Studniaka (Szkoła Filmowa w Łodzi). Nie zabraknie również ciekawych propozycji Klubu Festiwalowego. Późnymi wieczorami zagrają: IKARVS, Sw@da x Niczos, Zima stulecia, Nanga, Sedno, Przestrzeń i Hajda Banda.
W Konkursie OFF 45. PPA znalazło się osiem premierowych spektakli teatralnych, wybranych do zrealizowania w drodze konkursu scenariuszy. W jury Konkursu Off zasiądą: Barbara Banaś, Agnieszka Wolny-Hamkało i Piotr Damasiewicz.
Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się dyskusja połączona z koncertem „Po co śpiewać w teatrze?”, którą poprowadzą Konrad Imiela i Katarzyna Janowska. Udział w wydarzeniu wezmą: Marcin Czarnik, Krzysztof Głuchowski, Marta Górnicka, ŁONA (Adam Zieliński), Jan Jurkowski, Jan Klata, Zuzanna Skolias-Pakuła, Piotr Tuleja, Emose Uhunmwangho, Klaudia Waszak, Filip Zaręba i zespół aktorski Teatru Szaniawskiego z Wałbrzycha.
Wciąż można kupić bilety na niektóre wydarzenia 45. Przeglądu Piosenki Aktorskiej:
Gala „R.A.D.W.A.N. – sztuka znikania” – 22.03 i 23.03, godz. 17:00 i 20:00,
Bachar Mar-Khalifé solo – 25.03, godz. 18:00,
Fo’Plafonds – 25.03, godz. 20:00,
Dakh Daughters: Danse Macabre – 27.03, godz. 18:00,
Dyskusja i koncert: Po co śpiewać w teatrze? – 30.03, godz. 19:00,
oraz koncerty w Klubie Festiwalowym:
Hajda Banda – 23.03, godz. 22:00,
Sedno – 25.03, godz. 22:00,
Rzeka – 26.03, godz. 22:00,
Zima stulecia – 27.03, godz. 22:00.
Bilety można kupić w kasie Capitolu oraz online, wykorzystać można zniżkę wynikającą z uczestnictwa w programie Nasz Wrocław/Max.
Zapraszamy do Wrocławia! 45. Przegląd Piosenki Aktorskiej potrwa od 21 do 30 marca 2025.
Maria Magdalena Nawrot
Komentarze
45 PPA już za tydzień w Capitolu — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>