Reportaż z Abu Zabi
Abu Zabi, wrażenia z podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Tak się złożyło, że miałem okazję uczestniczyć jako dziennikarz naszej redakcji w Konferencji i Wystawie pod nazwą ADIPEC 2024 odbywającej się w dniach 4-7 listopada 2024 w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Jest to coroczna impreza cykliczna, odbywająca się już po raz czterdziesty i z roku na rok jej ranga jak i zakres tematyczny zmienia się. Ostatnia edycja udowodniła ze wszech miar jej awans do grona najważniejszych wydarzeń tego typu w wymiarze globalnym.
Zanim jednak zawitałem w Abu Zabi, musiałem zorganizować transport i zakwaterowanie. I tu miła niespodzianka. Siatka połączeń z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest znaczna i zróżnicowana, bowiem latają także samoloty tanich linii lotniczych. Za bilet w obie
strony zapłaciłem 1400 zł, chociaż można zmieścić się w kwocie 1000 zł o ile lot zaplanuje się z dużym wyprzedzeniem. Podróż samolotem trwała ponad 5 godzin i wylądowałem na dużym, nowoczesnym lotnisku, zaprojektowanym z wyszukaną lecz funkcjonalną dla podróżnych architekturą.
- Terminal Lotniska
- Hala przylotów lotniska
Oczywiście od razu odczuwa się temperaturę powietrza + 35° stopni i różnicę w czasie (4 godziny później niż w Polsce). Dominuje krajobraz pustynny poza nielicznymi oazami i sztucznie nawadnianymi miejscami zieleni.
- Tereny zielone,w większości nawadniane odsoloną wodą morską
Odnośnie zakwaterowania, to wszędzie jest regułą, że w czasie odbywania się dużych imprez ceny hoteli znacznie wzrastają i jest problem z dostępnością tych w klasie ekonomicznej. Akurat hotel w którym udało mi się znaleźć wolny pokój z przystępną ceną był położony raczej z dala od najbardziej atrakcyjnych miejsc. Bez problemu jednak można zamówić i stosunkowo szybko dojechać taksówką za niewygórowaną opłatą. Także komunikacja miejska oferuje niezłą siatkę połączeń klimatyzowanymi autobusami.
- Klimatyzowany przystanek autobusowy
- Widok okolicy w pobliżu hotelu
Naszych czytelników zapewne zainteresuje trochę informacji dotyczących Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to państwo na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Powstało formalnie w 1971 roku, po wycofaniu się brytyjskich wojsk kolonialnych, obszarowo wielkości ok. ¼ powierzchni Polski z liczbą ludności wynoszącą ok. 10 milionów.
Największym z emiratów jest Abu Zabi i posiada znaczne, eksploatowane zasoby ropy naftowej i gazu. Zyski z przerobu tych surowców są gigantyczne, stąd w niespełna półwieku tutejsi mieszkańcy „przesiedli się z wielbłądów” na pustyni do luksusowych aut jeżdżących po ulicach i drogach mających kilkanaście pasów jezdni w każdym kierunku.
Nastąpiła masowa przeprowadzka z małych osad, oaz na pustyni do luksusowych rezydencji i drapaczy chmur, w pełni klimatyzowanych, otoczonych zielenią dzięki systemowi masowego odsalania wody morskiej. Widoczny przepych i nowoczesność znacznie zawłaszczyły tym miastem, przepełniając go przybyszami z całego świata. Oprócz rdzennej ludności arabskiej, ponad 50% mieszkańców stanowią imigranci pochodzący przeważnie z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Filipin. To oni stanowią źródło taniej siły roboczej napędzającej gospodarkę.
Nie brakuje też rezydentów z bogatych krajów dla których magnesem jest brak obciążeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych i bardzo korzystne warunki prowadzenia biznesu.
- Nowoczesne budowle w centrum miasta
- Puste ulice w południe Abu Zabi. Mieszkańcy unikają wychodzenia w upalne popołudnie
Na miejscu rzuca się w oczy wzorowa czystość i bezpieczeństwo. Zapewnia to między innymi nowoczesny system kontroli oparty o urządzenia podobne wizualnie do naszych fotoradarów. Są one rozlokowane w wielu punktach miasta (głównie przy drogach), w ten sposób policja ma możliwość identyfikacji i śledzenia osób poszukiwanych poprzez zdalne skanowanie obrazu z kamer (twarzy, samochodu, rejestracji itp.).
Wracając do Konfernecji ADIPEC 2024, odbywającej się pod hasłem przewodnim „Łączmy Umysły. Przekształcajmy Energię” to jak zwykle w takich imprezach, próbowano znaleźć odpowiedzi na kluczowe wyzwania współczesnego świata w szczególności w zakresie transformacji energetycznej, innowacji, sztucznej inteligencji.
Według danych organizatora, ADIPEC 2024 przyciągnął rekordową liczbę ponad 200 000 uczestników ze 172 krajów. Wydarzenie przyniosło ponad 10 miliardów dolarów w transakcjach międzysektorowych, co czyni je najbardziej udaną komercyjnie edycją w dotychczasowej historii tej Konferencji. A wszystko to miało miejsce w ogromnym, nowoczesnym centrum konferencyjno-wystawienniczym składającym się z 16 hal o łącznej powierzchni 153 000 m², w których zgromadziło się ponad 2250 wystawców.
- Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze
- Pawilon Wystawienniczy
Zwiedzając liczne ekspozycje i wystawy, szczególne wrażenie robiły wszelkie nowinki technologiczne w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji. Roboty humanoidalne a więc takie które coraz doskonalej naśladują ruchy, zachowania człowieka i mogą za sprawą niesamowitego rozwoju sztucznej inteligencji, w niedalekiej przyszłości prześcignąć swoją doskonałością nas jako ludzi. Aż trudno to sobie wyobrazić. Samochody elektryczne także z napędem wodorowym o bardzo osobliwych kształtach, nie wspominając o szczegółach nowych, innowacyjnych rozwiązań w ich budowie i funkcjonalności.
Świat na naszych oczach zmienia się w technologiczny wyścig formuły I. Nasuwa się w takich momentach pytanie, jakie miejsce w tym wyścigu my jako Polska mamy ambicję zająć i co musimy zrobić aby zaspokoić nasze oczekiwania.
Sławomir Pawłowski
Komentarze
Reportaż z Abu Zabi — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>